Stator Generator Fit for Honda XR 600 R (PE04) 1991 - 2000 Repl.# 31120-MN1-681 Generic
SALE SOLD OUT
Features:
Direct replacement to your original unit
Plug-and-play, direct fit, easy installation.
Highest grade lamination materials.
Highest grade copper windings, resistant to 200 degrees Celsius.
Connector included.
All products shipped are tested.
Specifications:
Condition: Aftermarket 100% Brand New
Quanity: 1PC
Type: Generator Stator Coil
Replacement Part Number:
31120-MN1-681
Dimensions :
Interior diameter: 53 mm
Exterior diameter: 115 mm
Thickness: 15 mm
Length of wires stator to grommet: 120 mm
Length of wires grommet to plug: 700 mm